Izjava predsedstva Slovenskega sociološkega društva ob pridržanju dr. Franca Trčka

• Post category:Novice / Obvestila

Pridržanje in po naših informacijah tudi uporaba sile zoper našega kolega dr. Franca Trčka ob današnjih nenasilnih protestih državljank in državljanov na Mariborski občini daje žal prav tistim, ki opozarjajo, da se v Sloveniji hitro razrašča način delovanja državnih organov, ki ga v strokovni terminologiji poznamo pod pojmom policijska država. S tem ko represivni organi preprečujejo javno izražanje nezadovoljstva, oblast krši temelje ustavnega reda Republike Slovenije.

Slovensko sociološko društvo kot eden od tvornih akterjev nastajanja neodvisne in demokratične Slovenije proti takšnemu nespoštovanju ustave in omejevanju državljanskih svoboščin ostro protestira. Pri tem opozarja, da je tako ravnanje povsem nesprejemljivo, saj več kot očitno vodi v avtoritarnost oblasti, ki poskuša z nasilnim poseganjem v njihove pravice ustrahovati svoje državljane in državljanke.

Neposredni povod za to izjavo je nasilni poseg v pravice nekaterih naših članic in članov, ki so se skupaj z drugimi Mariborčankami in Mariborčani udeležili protesta med sejo mestnega sveta MO Maribor. Ob tem opozarjamo, da se v Sloveniji zaskrbljujoče širijo napetosti in oblastna nestrpnost, žrtev takih razmer pa je lahko že jutri kateri koli državljan ali državljanka, ki si drzne biti kritičen in aktiven.

prof. dr Milica Antić Gaber,
predsednica Slovenskega sociološkega društva