You are currently viewing [6. 10.] Vabilo na pogovor o knjigi Zgodovina slovenskega celovečernega igranega filma 2: Preporod slovenskega filma (1988–2004)

Slovensko sociološko društvo vabi na pogovor o knjigi

Zgodovina slovenskega celovečernega igranega filma 2: Preporod slovenskega filma (1988–2004), avtorja

1. Petra Stankovića.

O knjigi bodo spregovorili:

1. Peter Stanković, dr. Matic Majcen in Žiga Brdnik.

Pogovor bo moderirala dr. Natalija Majsova.

Pogovor bo v sredo, 6. oktobra ob 17.00.

na Facebook profilu Trubarjeve hiše literature in na Zoom povezavi (Meeting ID:

930 5871 5110), ob izpolnjevanju pogoja PCT pa v omejenem številu tudi v Trubarjevi hiši literature.

Delo je nadaljevanje prvega dela (Zgodovina slovenskega celovečernega igranega filma 1: Slovenski klasični film, 1931–1988) in predstavlja enega najbolj temeljitih pregledov zgodovine slovenskega filma do tega trenutka (obe knjigi skupaj obsegata skoraj 1200) strani. Zgodovina slovenskega celovečernega igranega filma 2 temelji na tekstualni analizi vseh posnetih celovečernih igranih slovenskih filmov v obravnavanem obdobju, njena posebnost pa je širok kulturološki referenčni okvir, saj je avtor filme analiziral iz zelo različnih zornih kotov: političnih, družbenih, estetskih, filozofskih in podobno. Osrednja teza, ki jo avtor razvija, je, da je slovenski film v drugi polovici devetdesetih let doživel preporod, za katerega ni bila značilna zgolj obuditev zanimanja širše javnosti za domačo kinematografijo, temveč tudi cela vrsta slogovnih prvin, na primer poudarjena liričnost oziroma stiliziranost filmskega jezika, majhne zgodbe, ki spretno naslavljajo velike eksistencialne teme, človeška toplina, komunikativnost in navsezadnje mera inteligentnega humorja.

Vabljene_i.