You are currently viewing [20. 4.] Pogovor v THL O smislu politične korektnosti v znanosti: problem naslavljanja starih ljudi

Slovensko sociološko društvo vabi na okroglo mizo

O smislu politične korektnosti v znanosti: problem naslavljanja starih ljudi.

Okrogla miza bo potekala v sredo, 20. aprila 2022 ob 17.00 v Trubarjevi hiši literature in

na Facebook profilu Trubarjeve hiše literature in na Zoom povezavi (Meeting ID: 951 8295 4493).

Čeprav so izrazi, ki jih uporabljamo v vsakdanjem življenju prikladni, lahko ljudi nehote stereotipizirajo. V znanstveni literaturi se za oznako ljudi, starejših od 60 let, pogosto uporabljajo izrazi kot so stari ljudje, starejši odrasli, seniorji, ostareli in starostniki. V zadnjem času so se v slovenski javnosti pojavile kritike, da nekateri od naštetih izrazov bolj kot drugi zamegljujejo heterogenost ljudi v zadnjem življenjskem obdobju. Ker sociološka skupnost starost postavlja v samo središče svojega raziskovanja, je pomembno, da se razpravo razširi s sociološkim pogledom. Na pogovoru se bomo vprašali, kako je s sociološkega zornega kota najbolj smiselno naslavljati stare ljudi, iz kje izhaja potreba po uvajanju »mehkejših« izrazov in razmislili o potencialnih nevarnostih  uporabe politično korektnih izrazov v znanstvenih besedilih.

Na okrogli mizi bodo sodelovale_i:

1. Monika Kalin Golob,
  2. Dušana Findeisen,
  3. Biserka Marolt Meden in
  4. Otto Gerdina.

Okroglo mizo bo povezovala dr. Jasna Mikić Ljubi.

Vabljene_i.