You are currently viewing Pogovor o knjigi Ervinga Goffmanna Azili

Pogovor o knjigi Ervinga Goffmanna Azili

• Post comments:0 Comments

Vljudno vabljeni na  pogovor o knjigi Ervinga Goffmana Azili: eseji o socialni situaciji duševnih bolnikov in drugih zaprtih varovancev, ki bo potekal , v sredo, 23. decembra, ob 16:00 preko aplikacije Zoom: https://zoom.us/j/97384196126

Razpravljale_i bodo: dr. Vito Flaker, dr. Špela Razpotnik in dr. Andreja Rafaelič.

Pogovor bo moderirala dr. Darja Tadič.
Azili Ervinga Goffmana je klasično delo, ki predstavlja analizo sveta posebne kategorije socialnih ustanov, in sicer totalnih ustanov. Kategorija »totalne ustanove« je eden od najbolj prepoznavnih Goffmanovih konceptov, ki ga v današnjem družboslovju težko spregledamo. Avtor v tej zbirki štirih esejev podrobneje analizira totalne ustanove, ki delujejo v polju psihiatrije, vendar svoje ugotovitve in opažanja spretno prenaša tudi na ustanove z drugih področjih. Azili z več vidikov predstavljajo pomemben prispevek sociologiji. Delo namreč na sicer tradicionalno psihiatrično preučevane prostore pogleda skozi oči sociologije in s tem opomni na to, kako je vsako človeško bivanje vredno in potrebno sociološkega preučevanja, ne glede na to, kako si ga kakšna od disciplin poskuša lastiti. Poleg tega je z Azili v ospredje postavljena »varovančeva perspektiva«, ki je temelj in glavni fokus njegovega preučevanja. Ravno ta obrat v izbiri perspektive je avtorju omogočil spoznavanje in kasnejše orisovanje podobe o življenju v totalnih ustanovah, katerega osrednje prvine so precej oddaljene od ideje zdravljenja, okrevanja ali kakšnih drugih idej izboljševanja življenja. Azili izredno sistematično, a zato nič manj impresivno orišejo pogubne in škodljive učinke totalne ustanove za ljudi, ki v njej bivajo, pa tudi tiste, ki so v njih našli službe. Tega pred Goffmanom v tolikšni meri niso znale ali hotele videti marsikatere druge znanstvene ali neznanstvene discipline. Ni presenetljivo, da so Azili postali »kultna podlaga« za poskuse odprave teh socialnih tvorb iz naših življenj.

Vabljeni_e!